Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz? Napište nám! Rádi Vám pomůžeme. Otázky a odpovědi o vaření, pečení a zavařování.
Firma Dr. Oekter se stále snaží obměňovat a rozšiřovat své portfolio výrobků, tak aby vycházela maximálně vstříc potřebám spotřebitelů a trendům ve společnosti. Nicméně důležitý vliv na to má právě i zájem o tyto výrobky ze strany spotřebitelů. Pokud je tento zájem nedostatečný přistupuje společnost k vyřazení výrobku ze sortimentu značky, ukončení distribuce a výroby. V ojedinělých případech může dojít k výpadkům distribuce, a tedy ke krátkodobému a nedostatečnému doplnění na regálech obchodů.
V roce 2023 byla kompletně zrušena distribuce chlazeného sortimentu Dr. Oekter v Česku, jako jsou například pudingové dezerty Paula nebo veganská alternativa zakysaného krému Creme Vega či veganský puding LoVE it!
Společnost Dr. Oetker musela přistoupit k zastavení distribuce dětského dezertu Paula v rámci českého trhu, proto již tento výrobek od podzimu roku 2023 neseženete v obchodech po celé České republice. Tento krok firma udělala z důvodu nízkého zájmu ze strany spotřebitelů právě o tento pudingový dezert.
Ano, společnost Dr. Oetker používá palmový olej v případech, kdy je to zásadní pro dosažení specifických vlastností receptury výrobku a technologicky opodstatněné. Palmový olej je obsažen v jedné třetině výrobků Dr. Oetker prodávaných na maloobchodním trhu a jeho obsah v receptuře jednotlivého výrobku je omezen na nezbytně nutné množství.
Palmový olej nabízí unikátní technologické vlastnosti, které není možné dosáhnout u jiných olejů nebo tuků. Přesto jsme již u některých výrobků palmový olej zaměnili za jinou surovinu a u ostatních na tom pracujeme.
Samozřejmě sdílíme obavy a pochybnosti, jak se postupuje při získávání této suroviny v jihovýchodní Asii. Z důvodu zodpovědného přístupu vůči životnímu prostředí používá firma Dr. Oetker výlučně certifikovaný palmový olej.
Je to certifikát RSPO SCCS (Supply Chain Certification Systems), který zaručuje, že palmový olej je získáván z obnovitelných zdrojů a v souladu s požadavky RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). Tento certifikát je celosvětově uznáván jako v současnosti nejlepší standard zodpovědné politiky vůči životnímu prostředí i ze strany WWF a Greenpeace.
Jedna z největších organizací ochrany přírody World Wildlife Fund (WWF) iniciovala vznik neziskové organizace RSPO, která na dobrovolné bázi sdružuje pěstitele i výrobce používající palmový olej.
Organizace RSPO certifikuje palmový olej pocházející z plantáží dodržujících zásady RSPO, které jsou:
Čtvrtinu řídícího výboru této organizace tvoří i nevládní subjekty.
Dodržování těchto zásad je samozřejmě vyváženo vyšší cenou certifikovaného palmového oleje. V současné době se vyrábí celosvětově pouze 20% palmového oleje certifikovaného RSPO (zdroj: www.rspo.org, 12/02/2016).
Všechny výrobky Dr. Oetker obsahující palmový olej, které jsou k dostání v maloobchodní prodejní síti, jsou certifikovány certifikátem RSPO SCCS a palmový olej je tedy získaný z obnovitelných zdrojů při dodržení výše uvedených zásad.
Pro více informací doporučujeme: www.rspo.org
Pro více informací je přiloženo vyjádření MZe ČR a SZÚ ČR k používání palmového oleje.
Další informace z Odboru bezpečnosti MZe ČR
Pro ty, kteří chtějí opravdu pochopit souvislosti spojené s výrobou palmového oleje, nabízíme odkaz na článek v ekolistech.cz a na rozhovor s odborníkem.
Firma Dr. Oetker je tradičním výrobcem širokého spektra výrobků pro domácí přípravu moučníků, dezertů, džemů apod.
V našem portfoliu se nachází celá řada výrobků, která dle receptury neobsahuje pšeničnou mouku ani další složky obsahující lepek – tzv. potraviny přirozeně bezlepkové. Nepovažujeme se ovšem za výrobce potravin pro zvláštní výživu a své výrobky takto neoznačujeme a na obsah lepku netestujeme.
V současné době nejsme schopni zajistit výrobu přirozeně bezlepkových výrobků na oddělené výrobní lince. Tím, že zpracováváme pšeničnou i žitnou mouku, existuje za současných podmínek a dodržení všech kvalitativních standardů vždy jisté, i když nepatrné, riziko, že se stopové množství mouky může dostat i do výrobku, který běžně mouku obsahovat nemá.
Dle požadavků evropské legislativy o označování potravin jsme se rozhodli uvádět na naše výrobky větu upozorňující na možný výskyt alergizujících složek.
Z výše uvedených důvodů neuvádíme, že naše výrobky jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Na vysoké kvalitě a zdravotní nezávadnosti našich výrobků se tímto nic nemění.
V sortimentu Dr. Oetker jsou oba druhy - kukuřičný škrob Gustin a bramborový škrob Solamyl. Oba dva škroby jsou vhodné na zahušťování pokrmů, polévek, omáček i na pečení. Kukuřičný škrob je na rozdíl od bramborového škrobu jemnější a hodí se proto i na zjemnění koláčů, dortů, přípravu náplní, dezertů a ovocných omáček. Bramborový škrob je zase vhodnější při přípravě specialit asijské kuchyně a do bramborových těst (např. bramborové knedlíky).
Podle platné legislativy ohledně označování výrobků na obale se smí označovat puding jako karamelový, pouze pokud obsahuje instantní karamel, v druhém případě obsahuje jen karamelové aroma. Pudingy Dr. Oetker a Dr. Oetker Premium Extra Karamel obsahují pravý instantní karamel a mohou proto být označovány dovětkem "karamelový".
Rozdíl mezi těmito produkty je v původu i použití. Želatina je živočišného původu. V našich výrobcích používáme želatinu vepřovou. Dort-želé je původu rostlinného. Hlavní jeho složkou je karagenan, což je výtažek z mořských řas. Cukrárenské želé jaké také původu rostlinného. Hlavní součástí je agar, což je také výtažek z mořských řas. Co se použití týče, je želatina vhodná na ztužení dortových náplní, na krémy, zeleninové a masové rosoly, vaječnou tlačenku a aspik. Dortové želé se používá na zalití dortů, dezertů nebo ovoce tenkou vrstvou želé. Dosáhneme tím krásného lesklého vzhledu a ovoce déle vydrží čerstvé. Cukrárenským želé vytvoříme vysokou a pevnou vrstvu želé. Každý z těchto výrobků je jiný a nelze je úplně zaměňovat.
Obě želatiny jsou vyrobeny z kvalitní, nezávadné vepřové želatiny. Želatina na vaječnou tlačenku a aspiky obsahuje želatinu, která se po připravení vyznačuje vysokou tuhostí a výbornou průhledností. Želatina na ztužení krémů ztuží spolehlivě každý krém. Krémy jsou přiměřeně tuhé a dobře krájitelné.
Želatina Dr. Oetker je vepřového původu a její surovina má příslušné certifikáty, takže je zdraví nezávadná. Želatina Dr. Oetker se navíc osvědčila v testech oddělení vývoje a při použití ve zkušební kuchyni Dr. Oetker jako velmi kvalitní.
3 g práškové želatiny, které odpovídá 1 vrchovaté kávové lžičce, nahradí 1 plátek želatiny plátkové.
Pudingy řady Dr. Oetker i Dr. Oetker Naturamyl jsou vhodné i pro diabetiky (typ Diabetes mellitus), neboť neobsahují řepný cukr (sacharózu). Výrobek si připravíte podle návodu, jen místo cukru přidáte náhradní sladidlo v množství podle svých zvyklostí a chuťových preferencí.
Pojem "sacharidy", jehož hodnota je uvedena na obalech pudingů Dr. Oetker ve výživových informacích, je souhrným názvem pro monosacharidy (glukóza, fruktóza), disacharidy (sacharóza), maltodextriny a polysacharidy (škroby). Hlavní složkou našich pudingů je kukuřičný škrob a tudíž se hodnota "sacharidy" na obalech pudingů vztahuje právě na škrob. Se zpracováním škrobů nemají diabetici (Diabetes mellitus) problémy.
NE! Mraženou pizzu připravujeme v klasické troubě (elektrické, plynové, horkovzdušné), event. můžeme mraženou pizzu Dr. Oetker připravovat v mikrovlnné troubě výhradně opatřené funkcí Crisp. V klasické mikrovlnné troubě bez funkce Crisp v žádném případě pizzu nepřipravujeme, protože bychom ji nepekli, ale spíše vařili, což je tepelná úprava absolutně nevhodná pro jakoukoliv pizzu.
Každé ovoce obsahuje pektiny. Tyto látky mají želírovací schopnosti. Jejich množství je v každém druhu ovoce jiné, proto se může lišit výsledná tuhost džemů. Obecně platí, že čím vyšší obsah pektinů dané ovoce má, tím lépe se nám z něho bude dělat džem. Nejvyšší obsah pektinů mají citrusové plody, jablka a angrešt. Naopak nejnižší obsah pektinů mají třešně, višně a jahody, které se proto vyznačují sníženou želírovací schopností. Na konečnou tuhost džemu má vliv také stupeň rozmělnění ovoce. Čím je ovoce rozmělněnější, tím mají přirozené pektiny z ovoce větší možnost ovlivnit pozitivně tuhost džemu. Zralost ovoce má také velký vliv na obsah pektinů. Čím je ovoce více zralé, tím méně má pektinů. Každopádně doporučujeme pracovat se zralým, kvalitním ovocem. Nedostatek pektinů v ovoci doplníme přípravky na želírování.
Kyselé prostředí podporuje schopnost želírování. Pokud se nám zdá džem málo tuhý, můžeme podpořit proces želírování přidáním lžičky kyseliny citronové (dle chuti) do džemu a přivedeme k varu. Když ani toto opatření nepomůže, tak přidáme ještě jednu polovinu sáčku Gelfix Dr. Oetker a znovu chvíli provaříme.
Má. Tento faktor opět souvisí s obsahem pektinů v ovoci. Čím je ovoce zralejší, tím méně má pektinů a tím hůře želíruje. Nejvyšší obsah pektinů a tedy nejlepší schopnost želírovat má nezralé ovoce, ze kterého by ale zase výsledný džem nebyl chutný.
Nejvhodnější je tedy dělat džem z ovoce tak akorát zralého. Přezrálé ovoce můžeme na džem použít, je ale vhodné dát větší množství želírovacího přípravku a přidat trochu kyseliny citronové.
Gelfixy a Želírovací cukry obsahují pektiny, které se získávají extrakcí z citrusových plodů a jablek. Množství a kvalita těchto pektinů je v různém ovoci různá a to má samozřejmě vliv na výsledný džem. S výrobky Dr. Oetker máte kvalitu zaručenou.
Pro zkoušku želírování odebereme 1-2 kávové lžičky ještě horkého džemu a ovocnou hmotu nalijeme na studený talířek (talířek dáme na chvíli do lednice). Pokud hmota ztuhne (je hustá podle našich představ), můžeme nalévat džem do sklenic. Pokud má být džem hustší, než jaká byla zkouška želírování na talířku, přidáme do džemu lžičku Kyseliny citronové Dr. Oetker a opět povaříme. S kyselinou citrónovou pracujeme opatrně a pravidelně ochutnáváme, abychom neměli sice tuhý ale velmi kyselý džem. Zkoušku želírování na talířku provedeme znovu (dokud nebude vyhovovat hustota džemu). Džem lijeme do sklenic teprve, když jsme spokojeni se zkouškou želírování na talířku.