Zřejmě největší využití jedlá soda vykazuje je při procesu pečení. Je součástí kypřicích prášků. Potřebujeme, aby nápoj zašuměl, proto se přidává do šumivých prášků.
JEDLÁ SODA
Jedlá soda Dr. Oetker je praktický pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Ať už ji používáte při pečení, úklidu nebo osobní péči, vždy vám poskytne vynikající výsledky a usnadní každodenní činnosti.
Recepty s jedlou sodouAle zřejmě největší využití jedlá soda vykazuje je při procesu pečení. Je součástí kypřicích prášků. Ale pozor jedlá soda nerovná se kypřicí prášek. Oba slouží jako prostředek na zvětšení objemu, ale působí na bázi zcela jiných chemických reakcí.
Jedlá soda
Používáme-li jako kypřidlo jedlou sodu, pak správné reakce a efektu dosáhneme jen tehdy, když alespoň jedna z ingrediencí je tzv. acidní. U pečení to konkrétně znamená, že používáme jogurt, podmáslí, hnědý cukr, med, melasu, ocet, citronovou šťávu, vinný kámen (známý také pod třeba pod názvem cream of tartar), kakaový prášek (ovšem ne holandské kakao) či jablečné pyré. V případě, že chybí jakákoliv acidní ingredience, jedlá soda je v lepším případě zbytečná, v horším, a to i v případě předávkování, může způsobit kovovou či mýdlovou chuť. Ideální poměr je 1/4 čajové lžičky jedlé sody na 125–150 g mouky.
Prášek do pečiva
Prášek do pečiva není jedlou sodou, ale obsahuje ji. A také z výše uvedeného důvodu obsahuje nějakou acidní složku, která aktivuje jedlou sodu. Prášek do pečiva se tedy používá většinou u receptů, které neobsahují acidní složku.
Ideální poměr je 1 čajová lžička prášku do pečiva na 125–150 g mouky.
Proč se však někdy používají jedlá soda a prášek do pečiva v kombinaci? Občas recept obsahuje acidní ingredienci, ale je jí málo na to, aby jedlá soda plně zareagovala. Na druhé straně, kdybychom zvýšili objem acidní ingredience, zásadně bychom ovlivnili chuť připravovaného pokrmu. Spojení prášku do pečiva a jedlé sody tedy drží jistou rovnováhu chemických reakcí a chuti.
Prášek do pečiva jedlou sodou a jedlou sodu práškem do pečiva nahradit lze. Měli bychom ovšem počítat s tím, že prášku do pečiva je potřeba 4krát víc než jedlé sody a naopak, v případě jedlé sody je potřeba zvětšit objem acidní ingredience. Chce to trochu času, trpělivosti a experimentování jako hobby. Nejistější je držet se přesného zadání v receptu.
Obecně lze v gastronomii jedlou sodu použít už před vařením či pečením. Soda, kterou potřeme povrch ovoce a zeleniny, odstraní nečistoty a baktérie. Přidáme-li do vody se zeleninou lžičku sody, zelenina neztratí svou barvu. Sodu lze přidat i do naloženého masa, které díky tomu změkne, nebo do luštěnin, které se rychleji uvaří, budou stravitelnější a nebudou nadýmat.