Jak říká známé italské přísloví – I malá kuchyně dokáže učinit domov velkým. Není pochyb o tom, že kvalitní středomořské suroviny na teplém křupavém těstě dokázaly provonět celou domácnost i okolí. Teplo rozpálené pece, kolem níž se setkávala celá rodina, se stalo spolu s chutí a vůní bazalky, prvotřídního sýru a hustého rajčatového protlaku symbolem skutečného požitku a rodinné pohody. Zní to báječně, že? My vám přesně takový zážitek přinášíme!
pizza
Kvalitní středomořské suroviny na teplém křupavém těstě dokázaly provonět celou domácnost. Teplo rozpálené pece se stalo spolu s chutí a vůní bazalky, prvotřídního sýru a rajčatového protlaku symbolem skutečného požitku a rodinné pohody. My vám takový zážitek přinášíme!
Jít na pizzyPoznat suroviny je základ pro to, abyste si mohli naši pizzu vychutnat opravdu naplno. Dovolte nám proto menší exkurzi do naší kuchyně, kde pro vás už několik let s láskou připravujeme vaši oblíbenou pizzu.
pomodori [pomoˈdɔro]
Rajče jedlé pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jedná se o zeleninu s vysokým podílem beta karotenů a vitamínu C. Slouží také jako zdroj chromu a draslíku. Více než 90 % tvoří voda, cca 5 % sacharidy a 2,5 % bílkoviny. Má vysoký podíl vláknin, naopak tuk neobsahuje téměř žádný.
Rajčata jsou velmi vhodná jako základ zdravé stravy. Vhodná jsou na různé redukční a očistné diety, neboť mají antioxidační účinky.
mozzarella [mottsaˈrɛlla]
Mozzarella je jedním z nejznámějších italských sýrů. Název je odvozen od slova mozzare – odříznout, protože je formován nožem. Mozzarella je sýr vyrobený z takzvaného točeného tvarohu.
Za nejlahodnější mozzarellu je pokládána ta, která se vyrábí ručně z tepelně neupraveného buvolího mléka. Mozzarella se nejčastěji přidává na italskou pizzu, těstoviny, maso a do salátů.
formaggio edam [forˈmaddʒo ˈɛ:dam]
Eidam (Edammer kaas) je polotuhý plnotučný sýr vyráběný z kravského mléka. Původem z Holandska. Eidam nepatří k příliš slaným sýrům.
Tento jemně žlutý sýr zraje od dvou týdnu do jednoho roku. Jistou zajímavostí je, že tento typ sýru byl od renesance oblíbenou stravou u námořníků. Důvodem je jeho dlouhá trvanlivost.
Salám (z italského salame „solená uzenina, solené maso“, pův. latinsky salare „solit“) je typ uzenin z hrubě nasekaného masa a dalších přísad. Existuje velké množství druhů salámů. Salámy se dělí na tři velké skupiny v závislosti na tepelné úpravě, kterou během výroby prochází.
Salámy jsou velmi hojně rozšířeny v zemích střední Evropy a jižní Evropy, kde se nalézá veliké množství druhů. V ostatních částech světa jsou salámy také známé, ale nejsou rozšířeny v takové míře.
prosciutto [proʃˈʃutto]
Šunka je výrobek z vepřového nebo hovězího masa upraveného sušením, dušením nebo uzením. Šunka je v Evropě nejoblíbenějším masným výrobkem. Použití šunky je velmi široké a díky svému způsobu přípravy může být neomezeně konzumována.
pollo ['pollo]
Kuřecí maso je celosvětově nejvíce rozšířený druh masa. Důvodem je jeho vynikající chuť a jednoduché množnosti přípravy. Existuje nespočet návodů na správnou přípravu. Kuřecí maso můžeme použít při vaření, smažení, grilování a přitom nás to nebude stát mnoho času. Jelikož se jedná o maso drůbeží a bílé, tak je příprava opravdu krátká. Na pizze se s ním setkáváme velmi často.
ananas [ananas]
Ananas je velmi chutné a svěží tropické ovoce. Je pěstován v řadě tropických a teplejších subtropických zemí. Asi nejoblíbenější odrůdou je ananas „Extra Sweet“ vyšlechtěný na Havajských ostrovech a prodávaný pod obchodním jménem Del Monte.
Ananas je vhodný jako zajímavá ingredience na pizzu a také se používá při výrobě šťáv, džusů a nektarů.
peperoncini [peperonˈtʃino]
Jedná se o exotický druh křovitých paprik rostoucích v tropech a subtropech Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Jižní a Střední Ameriky. Jedná se o malé světlejší papričky se silnou vůní. Jsou velmi vhodné jako kořenící přísada do ostřejších jídel.
Feferonky obsahují vitamíny C a karoten B. Velmi podporují chuť k jídlu. A jsou opět další vhodnou přísadou do pizzy.
basilico [ba'zillico]
Bazalka je rozšířena zejména v Africe a Jižní Americe, několik druhů se však pěstuje po celém světě. Lidé využívají pro různé účely nejméně 7 druhů. Zvláště oblíbená je ve středomořské kuchyni.
Charakterizuje ji velmi aromatická, peprně nasládlá vůně. Čerstvé listy se přidávají k rajčatům, salátům, rybám, sýrům, ale také do těstovin a na pizzu.
origano [oˈrigano]
Oregano je vytrvalá bylina využívaná jako přísada do jídel. V Evropě roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách. Často se pěstuje v zahradách. Oregano je původem ze Středomoří. První záznamy o jeho řízeném pěstování pochází z období antiky. Nejčastěji je Oregano používáno jako hlavní koření na pizzu a je i součástí provensálského koření. Jeho chuť je velmi výrazná. Má ale i antiseptické a protizánětlivé účinky.
funghi [ˈfunggi]
Žampion (Agaricus bisporus) je jedlá houba, která je díky výborné chuti a nenáročnému pěstování vyhledávanou kulinářskou pochoutkou. Bývá součástí jídelníčku řady národních kuchyní. Upravit se dají jako předkrmy, polévky, omáčky, omelety, pod masa, hlavní jídla či saláty a jsou také vhodné jako obloha na pizzu.