Nebojte se připravit si vlastní domácí poctivý džem z čerstvého ovoce! S naším jednoduchým postupem zjistíte, že zavařování není žádná věda!
1. Plánovač množství ovoce
V receptech na zavařování se vždy používá připravené (tj. umyté a očištění, případně odpeckované) ovoce a zelenina. Každý druh zeleniny však obsahuje podle odrůdy různý podíl odpadu. Pokud chceme zjistit, kolik ovoce resp. zeleniny potřebujeme na recept, můžeme uvedená množství vynásobit faktorem. Tento faktor zohledňuje průměrní podíl odpadu. Množství ovoce, resp. zeleniny si jednoduše a pohodlně vypočítáte pomocí naší zavařovací kalkulačky.
2. Jak uvařit džem v 5 krocích
3. Co je to želírovací zkouška
Želírovací zkouška ukáže, zda ovocná hmota v průběhu chladnutí dostatečně ztuhne, tzn., zda je schopna dostatečně „želírovat“. Za tímto účelem naneseme 1-2 kávové lžičky horké zavařeniny na malý talířek, který jsme předtím na krátkou dobu nechali v chladničce. Pokud vzorek zhoustne, resp. ztuhne do 5 minut, ztuhne dostatečně i zbytek džemu, marmelády nebo želé ve sklenicích. Pokud si přejeme, aby hmota ztuhla více, jednoduše zamícháme do horké směsi 1–2 zarovnané kávové lžičky Kyseliny citrónové Dr.Oetker podle návodu na obale. Zopakujeme želírovací zkoušku a teprve pak plníme do sklenic.
Džem, marmeláda nebo želé se zprvu mohou zdát málo husté, želírovací proces ve sklenicích však může trvat až jeden týden nebo i déle.
4. Jak správně zavařeniny skladovat
Zavařené poklady uchováváme na chladném a tmavém místě. Budou tak chráněny m.j. před změnou barvy.
Načaté sklenice nejlépe uchováme v chladničce, protože při odebrání ze sklenice se může poškodit pevná struktura zavařeniny a může začít vystupovat šťáva. Trvanlivost zavařenin je minimálně rok. Zavařeniny po přidání bylinek, oříšků nebo koření vydrží přibližně 6 měsíců.
Nic se nevyrovná poctivému domácímu džemu! V novém videu Dr. Oetker se naučíte, jak snadno a rychle vykouzlit vynikající jahodový džem se skořicí.