Žitný kvásek Dr. Oetker je určený pro moderní pečení z kváskového těsta nebo po oživení k použití pro tradiční pečení ze živého kvásku. Obsahuje pouze rostlinné složky a je certifikovaný VEGAN výrobek.
Výhodou je upečení chleba či pečiva bez potřeby pěstování kvásku předem a 100% jistota výsledku. Při této metodě pečení je nutné do těsta vedle sušeného kvásku přidat i sušené droždí. Doporučujeme Droždí Dr. Oetker. Díky droždí je chléb krásně nakynutý a zároveň vzdušný a kvásek mu dodá dokonalou, lehce nakyslou typickou kváskovou chuť a vůni. Recept pro rychlé moderní pečení kváskového chleba najdete na zadní straně obalu Kvásku Dr. Oetker nebo ZDE. Recept je pečlivě vyzkoušený a chléb se Vám vždy povede.
Pokud upřednostňujete tradiční pečení kváskového chleba, lze Kvásek Dr. Oetker oživit a péct kváskový chléb nebo jiné pečivo z čerstvého kvásku bez potřeby dalších kypřidel. Zde však počítejte s tím, že proces aktivace sušeného kvásku zabere několik dnů.
Podrobný návod na oživení kvásku najdete v sekci Oživení kvásku.
Pro některé recepty je nutné připravit tzv. rozkvas den předem. Podrobný návod na přípravu rozkvasu najdete v sekci Rozkvas.
Žitný kvásek si nyní můžete koupit v našem e-shopu.
Přejeme Vám spoustu radosti a úspěchů při domácím kváskování.
Sladké pečení
Sladké pečení
Slaná jídla
Slaná jídla
Slaná jídla
Sladké pečení
1 balíček Žitného kvásku Dr. Oetker rozmícháme v trošce vody a necháme asi 0,5 h stát.
Pak přidáme 2 lžíce žitné hladké mouky a stejné množství vody, které dobře promícháme ve sklenici, přiklopíme na volno víčkem a necháme při pokojové teplotě stát. Během té doby ho můžeme několikrát promíchat.
Po 24 hodinách kvásek „přikrmíme“ dalšími 2 lžícemi mouky a vody, pak ještě přikrmujeme 2x denně několik dnů. Cca po 4-5 dnech krmení je kvásek hotový a připravený k použití (záleží ale na teplotě v místnosti, neměla by klesnout pod 21°C a přesáhnout 35°C).
Počáteční ingredience:
1 balíček Žitného kvásku Dr. Oetker
400 ml vlažné vody
200 g celozrnné žitné hladké mouky
Ve vyšší nádobě smícháme sušený kvásek, celozrnnou žitnou mouku a vlažnou vodu, nejlépe ruční šlehací metlou. Nádobu umístíme na teplé místo, přikryjeme potravinářskou fólií (na několika místech propíchneme)
Druhý den (za 24 hodin) přidáme 100 ml teplé vody, jenom vlažné, nesmí být horká a cca 30 g žitné celozrnné mouky. Znovu dobře promícháme, nejlépe metličkou a opět přikryjeme a necháme dál na teplém místě.
Po dalších zhruba 6 hodinách již uvidíme první bublinky, ale celkově by měl být ještě klid. Kvašení se teprve startuje.
Třetí den se začíná kvásek již zvedat. Přidáme opět cca 30 g celozrnné žitné mouky a 100 ml vlažné vody a důkladně metlou promícháme. Přikryjeme a necháme dál prokvasit. Konzistence kvásku je kašovitá a i napěněná.
Čtvrtý den je možné kvásek použít k pečení chleba v množství dle konkrétního receptu. Zbytek přikrmíme vrchovatou lžící žitné mouky (cca 25 g) a 50 ml vlažné vody, promícháme a necháme ještě do večera prokvasit.
Pak kvásek uchováváme v chladu v lednici, kde nám vydrží asi 5 dní maximálně až týden v klidu bez „přikrmení“. Do týdne je vhodné jej spotřebovat. Pokud o něj nechceme přijít, je dobré jej nejpozději do týdne vyndat z ledničky a „přikrmit“ moukou dle níže uvedeného postupu a pak opět po oživení do ledničky vrátit.
Večer ve vyšší nádobě smícháme 1 balíček Žitného kvásku Dr. Oetker se 150 g žitné hladké mouky a 200-250ml vody a necháme při pokojové teplotě. Další den je rozkvas připraven k použití.